Nélkülük nem lennénk sikeresek

2024. január 18., 13:30

A Spiller 2000 Kft. a kezdetek óta családi vállalkozásként működik, igazi apáról fiúra szálló cégként. Hiszünk benne, hogy a minőségi termékek előállításának alapfeltétele egy stabil, egészséges munkakörnyezet, ahol kollégáink kiegyensúlyozott, jó munkát végezhetnek. Küldetésünk a családias légkör megteremtése, hosszútávú együttműködésre törekszünk a munkatársainkkal. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy kölcsönösen motiváltak és elhivatottak legyenek a munkánk iránt.

 

A jó teljesítéshez és a kiváló csapathoz, azonban elengedhetetlen a jó vezetői összetétel a cégen belül. Igyekeztünk gondosan megválasztani csapatunk fejeit, hiszen csak velük együtt lehetünk igazán sikeresek. És hogy kikről is van szó ebben a cikkünkben? Rajkó Péter termelésvezetőről, Steiner Zoltán minőségbiztosítási vezetőről és Linha Tiborról műszaki vezetőről.

 

Ők segíti Tóth András ügyvezetőt abban, hogy igazi minőséget és szakmai hozzáértést képviseljenek. Hogy jobban megismerhessétek munkájukat, elhivatott hozzáállásukat, készítettünk egyesével velük egy interjút, amelyben beszélnek vezetői pozíciójukról és munkájuk fontosságáról. 

 

A továbbiakban, ha tovább görgettek, az alábbiakat érhetitek el:

Rajkó Péter - Nem főnök vagyok, hanem vezető

Linha Tibor - Felelősségteljes a munkája, biztos kézzel irányít

Steiner Zoltán - Ő a Minőség őre

 

Rajkó Péter - Nem főnök vagyok, hanem vezető

 

Kérlek mesélj kicsit magadról. Mióta dolgozol a cégnél, milyen szerepet töltesz be a Spiller életében? Milyen erősségeidet tudod itt kamatoztatni?

2008 óta, tehát tizenöt éve dolgozom állandó állományban a Spillernél. Előtte már két nyarat itt töltöttem gyakorlat és nyári munka keretében. Az évek során minden lépcsőt végigjártam a legegyszerűbb alkatrészek gyártásától a jelenlegi, termelésvezető feladatkörig. Ez magában foglalja a ma már külön részlegként működő területeket is, sorjázást, szerszám és alapanyagraktározást, -előkészítést, MEO-t, karbantartást- gépjavítást is. Fejlődtek, változtak ezek a területek természetesen az idő folyamán, de nagy vonalakban tisztában vagyok vele, hogy az adott feladat mivel jár, milyen csinálni. Nem okoz problémát, sőt szívesen oda is állok, ha valamit meg kell oldani sajátkezűleg. A rutin sajnos már nincs meg úgy, de nagyobb odafigyeléssel, meg persze kicsit lassabban, mint anno, de azért megoldom. Számomra az ilyen esetek a kikapcsolódást jelentik. Mindent, ami közvetlenül a gépész szakmához kapcsolódik szívesen csinálok, a vezetői feladatok között azért akad, ami komfortzónán kívül van, ezeket többnyire kihívásnak, tanulási lehetőségnek tekintem.

 

Mit gondolsz, hogy milyen vezető vagy? Mivel próbálod ösztönözni az embereidet? Mit várhatnak tőled?

Nagyon divatos lett az elmúlt években a főnök helyett a vezető kifejezés, a kettő között lényeges különbség van: a főnöknek szót fogadnak a beosztottjai, a vezetőt követik a csapattársai. Köszönöm, hogy vezetőnek nevezel, remélem a kollégáim körében is sikerült vezetővé válnom, mindenesetre én erre törekszem.

Ha makro léptékben nézzük, létezik egy teljesítményértékelő és jutalmazó rendszerünk, erről már esett szó itt az újságban is talán. Ez nagyon leegyszerűsítve úgy működik, hogy bizonyos elvárásokat mérünk és ennek megfelelően egészülnek ki az alapbérek plusz pénzbeli juttatással. A megfelelő munkakörülményeket is fontos ösztönző tényezőnek tartom.

Ha pedig mikro léptékben nézzük, akkor ismerni kell az egyes embereket, a habitusukat, az igényeiket. Van akit az motivál, ha fontosnak érzi a munkáját, van akit az, ha egyre nehezebb feladatokat kap, van akit egy zacskó gumicukor hoz lázba, van akit noszogatni kell és olyan is akad, aki azt szereti, ha egyszerű az alkatrész és lehet gyártani ezerszám. A munka jellegénél fogva nincs túlságosan nagy mozgásterünk célzott motiváció terén, adottak a feladatok, az elvárások, a határidők. Leginkább a munkák minél jobb elosztásával tudjuk a kollégák napjait kellemesebbé tenni.

Fentiek az alkatrészek gyártásában közvetlenül résztvevő alkalmazottakra igazak. Közvetlen munkatársaimat a két műszakvezetőt és a mérnökasszisztensnek nevezett, mára már inkább technológus feladatokat ellátó jobb kezemet, leginkább az elért sikereik motiválják.

Vezetői kérdésekben szem előtt tartom a cég és ezen keresztül a tulajdonosok, valamint a beosztottak érdekeit is, hiszen akkor tudunk eredményesek lenni, ha mindenki megtalálja a számítását.

 

Mivel lehet téged motiválni az élet és a munka terén?

Minden téren az adott feladatban már a következő motivál, az agyam folyton előrébb jár, így mindig várom, hogy a következő lépésnél tartsak.

 

 

Termelés vezetőként milyen feladatokat látsz el, mi tartozik hozzád?

Termelés vezetőként a CNC forgácsoló részleg tartozik közvetlenül hozzám. Feladataim közé tartozik a kapcsolattartás a többi részleggel, az árajánlatadások szakmai támogatása, technológiai fejlesztések, munkaszervezés, a termelésben felmerülő problémák kezelése, új munkák előkészítése, határidők meghatározása és felülvizsgálata, a beosztottak értékelése, műszakbeosztás, szabadságolás, szervezet és folyamatfejlesztési feladatok, alkalmanként oktatás. Ezekben segítségemre van a két nappalos műszakvezető és a mérnökasszisztens-technológus kolléga. Változó, hogy mikor milyen téren több a tennivaló, ennek függvényében osztjuk el a feladatokat egymás között.

 

Kérlek mutasd be, hogy milyen feladatot végeztek el a gyártás terén, miért fontos ez a munkakör? Milyen nehézségei és milyen szépségei vannak?

A forgácsoló részleg képezi a Spiller gerincét, hiszen a fémforgácsolás a fő tevékenységünk. Itt válnak az alapanyagok alkatrészekké. Úgy gondolom mindenkinek más jelentheti a szakma szépségét és nehézségét. Készítünk termékeket különböző anyagokból, különböző szérianagyságokkal, különféle gépeken, különféle elvárásokkal és minőségi követelményekkel. Van aki számára presztízs a precíziós, vagy akár extra felületi minőségű alkatrészeken dolgozni, míg más ezt szenvedésnek éli meg. Van aki szeret mindig ugyanazon a gépen dolgozni, míg más, minden nap máshol szeretne. Van aki szívesen gyártja ugyanazt napokig, hetekig, míg másnak két órán át ugyanazt csinálni is unalmas. A jó hír az, hogy a Spillernél van lehetőség mindenre, a rossz hír pedig, hogy adott típusú emberből és adott típusú feladatból is csak véges van, de a munkákat a lehetőségekhez mérten igyekszünk úgy elosztani, hogy mindenkinek megfeleljen, ahogy érintettük már ezt a kérdést a motíváció kapcsán.  

 

Hányan dolgoznak ezen a részlegen?

Jelenleg 23 fő dolgozik a termelésben gépkezelő és gépbeállító munkakörben, 15-en három műszakban járnak, 5-en két műszakban és 3-an betanulás- mentorálás alatt állnak, ők három műszakosok lesznek. Ezen felül 2 fő nappalos műszakvezető munkakörben és 1 fő mérnökaszisztens munkakörben látja el a feladatokat, így összesen 26-an vagyunk. 

 

Mi kell ahhoz, ha valaki jó szeretne lenni, milyen képességek fontosak?

Legfontosabb a műszaki érzék és az ambíció, ha ez a kettő megvan minden más tanulható. Természetesen, ha ehhez társul előképzettség és/vagy tapasztalat hasonló téren, az nagyban hozzájárul az eredményességhez.

 

Egy olyan cég vagytok, amely alappillére az innováció. Ez a Te részlegeden hogyan valósul meg?

Folyamatosan monitorozzuk a termelést, fejlesztjük a visszatérő termékek gyártását, ha új alkatrész kerül hozzánk, akkor pedig a gazdaságosan elérhető legjobb technológiával igyekszünk dolgozni. Ez gyakorlatilag kötelező, hiszen a költségek folyamatosan emelkednek, de a versenyképességünket meg kell őrizni. A mai világban minden kis „morzsa” számít, ami a darabok minőségén, a gyártás hatékonyságán, vagy a folyamatbiztonságon javít. Ezen felül figyelemmel követjük a forgácsolás terén megjelenő újdonságokat, szerszám, munkadarab- és szerszámbefogó, valamint megmunkáló gép fronton is. Ha kínálkozik lehetőség, hogy új eszközt vagy technológiát hozzunk a gyártásba, azt nem hagyjuk ki. Van néhány saját fejlesztésű eszközünk is, amivel más üzemben nem lehet találkozni.

 

Hogyan látod a Spillert, milyen csapat vagytok? 

A miénk a legnagyobb létszámú részleg, ráadásul több műszakban járnak a kollégák ez valamelyest megnehezíti, hogy igazi nagy csapattá kovácsolódjon a társaság. Ettől függetlenül a műszakok között jó a kapcsolat, egy-egy műszakon belül pedig megvan az összetartás (meg néha a betyárbecsület is</div>




<div class=


« Vissza az előző oldalra!


Spiller 2000 Kft. - MagyarSpiller 2000 Kft. - AngolSpiller 2000 Kft. - Német